شنبه , ۲ شهریور ۱۳۹۸
آخرین خبرها
صفحه اصلی » مقالات » تکلیفمان را با اخلاق روشن کنیم!

تکلیفمان را با اخلاق روشن کنیم!

0

واقعیت این است که یا باید به اخلاق اعتقاد داشته باشیم و با تمام وجود به آن پایبند باشیم و برای انجام آن زحمت بکشیم و عواقب آنرا بپذیریم حتی اگر تاوان سنگینی بابت پایبندی به آن پرداخت کنیم و یا اگر اعتقادی به آن نداریم سعی نکنیم خودمان و دیگران را فریب بدهیم به راحتی آن را کنار بگذاریم و در هیچ مکان و زمانی به هیچ عنوان در مورد فایده های اخلاق صحبت نکنیم.

هیچ صدایی بلندتر از صدای تناقض اخلاقی نیست!

اگر با ماهرانه ترین شیوه ها به دنبال پنهان کاری و فریب دیگران باشیم و بدون اعتقاد به اخلاق فقط به دنبال این باشیم که با صحبت راجع به آن، دیگران را تحت تاثیر قرار بدهیم و از خودمان تصویر مثبتی در ذهن دیگران ایجاد کنیم به این نکته مهم توجه کنیم که خلقت ما به گونه ای است که همه چیز در عملمان ظاهرمی شود و دیریا زود دیگران رفتارهای زیادی را از ما می بینند که هیچ تناسبی با حرف های قشنگ ما ندارد! و در آن زمان است که طبل رسوایی ما گوش عالم را کَر می کند و ارتعاش بلند تناقض اخلاقی، ما را از بالای برجی که سعی کرده ایم در نگاه دیگران با صحبت کردن از اخلاق و چیزهای خوب ایجاد کنیم به پایین پرت می کند و در این صورت صدمات جبران ناپذیری را به خودمان وارد می کنیم.

اخلاق دارویی تلخ با نتیجه ای شیرین است!

خوبی اخلاق این است که برای آن باید زحمت کشید و ریسک هایی را متحمل شد. وقتی شما پایبند به راستگویی، وجدان، درستکاری و به طور کلی آزادگی باشید باید پای عواقب آن هم بایستید. گاهی در مسیر پایبندی به اصول آزادگی تحقیر و تنبیه می شوید، گاهی از بسیاری چیزها محروم می شوید،گاه سرزنش می شوید، متهم به بی دست وپایی،تعصب، حماقت و … می شوید و مهم تر از همه می بینید که دیگرانی که پایبند به این اصول نیستند به راحتی خودشان را باهوش، زرنگ، منعطف، زیرک و … نامگذاری می کنند اما یادمان باشد اگر بی اخلاقی، زرنگی، باهوشی و هر چیز دیگری نامش را بگذاریم خوب بود و پیروزی با این افراد بود شما می توانستید کسی را روی کره زمین پیدا کنید که دوست داشته باشد به او دروغ بگویند و یا خیانت کنند و او از این اعمال خوشحال شود و از آنها استقبال کند.

کودکان رادارهایی قوی در تشخیص تناقض ها دارند!

وقتی با کودکان به هرنوعی و به هر شکلی در ارتباط هستیم حواسمان کاملا جمع باشد که قویترین دوربین های عالم بر روی تمام حالات و رفتارما متمرکز شده اند و به سرعت نور تناقض های رفتاری و گفتاری ما را تشخیص می دهند.آنها نمی توانند بفهمند که ما این رفتارها را به دلیل شوخی و خنده، سرگرمی، بی حوصلگی، فشار، گرفتاری، ناراحتی، شادی،آگاهانه یا ناآگاهانه انجام داده ایم بلکه رفتاری را دیده اند که از طرف بزرگتری انجام شده است و با آنچه که آنها همیشه گفته اند فرق دارد و این را به سرعت در حافه خود ثبت کرده اند.

کودکان قدرت الگوبرداری شگفت انگیزی دارند!

اگر به عاقبت اخلاقی فرزندمان علاقمند هستیم فراموش نکنیم که به سرعت آنها دست به الگوبرداری می زنند. بارها دیده ایم که کودک در جایی حرفی می زند و یا کاری انجام می دهد که شما هر قدر هم که فکر می کنید نمی توانید به خاطر بیاورید که آنرا کی و چگونه یاد گرفته است و مطمئن هستید که شما آنرا به او یاد نداده اید ولی فراموش می کنید که خیلی چیزها از طریق رفتارهای ما و اطرافیان به کودکمان آموخته می شود.

کودکمان را از دام شعارزدگی نجات بدهیم و به سوی عمل اخلاقی هدایت کنیم.

ما با گفتن مداوم اینکه اخلاق خوب است و باید به طور اخلاقی زندگی کنیم به فرزندمان کمک می کنیم که راجع به اخلاق خوب حرف بزند، شعار بدهد و انشاء بنویسد در حالی که دنیای ما با عمل به اخلاق، انسانی می شود نه با حرف، انشاء و شعار. پس برای اینکه فرزندمان را از این خطر بزرگ محافظت کنیم لازم است دو نکته بسیار مهم را به خاطر بسپاریم و انجام بدهیم:

 • خیلی واضح و روشن راجع به تک تک موضوعات اخلاقی با او صحبت کنیم، آموزش بدهیم و اهمیت آن را یادآور شویم.
 • آموزش ها باعث می شود که فرزندمان به خوبی قادر به تشخیص عمل درست از نادرست باشد و عمیقا به انجام عمل درست باور داشته باشد و آنرا آگاهانه انتخاب کند.

برای دستیابی به این دو نکنه روش هایی در ادامه مطالب آموزشی سایت ارائه می شود ولی برای اینکه ضرورت این اقدامات را درک کنید و به اهمیت آنها پی ببرید لازم است قبل مطرح کردن آنها به یک سوال جواب بدهید. لطفا این سوال را که در قالب تمرین عملی  برای شما مطرح شده است را جدی بگیرید. انجام درست این تمرین به شما کمک می کند در ادامه به درستی عمل کنید و بتوانید از روش های خلاقانه خودتان هم استفاده کنید .

تمرین عملی

انتظار دارید فرزند شما چگونه انسانی باشد؟ پاسخ خودتان را بنویسید…………………………………………………………………………………………………………………………..

حالا که انتظاراتتان را از فرزندتان نوشتید صادقانه به این سوالات پاسخ بدهید:

تمرین عملی

آیا تاکنون در مورد این ویژگی ها با او صحبت کرده اید؟ ……………………………………………………………………………………………………………………………………………
فرزند شما چقدر این ویژگی ها را می شناسد؟………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
او از کجا باید این ویژگی ها را یاد می گرفت؟……………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

اگر جواب شما به سوالات بالا مثبت بود و شما تلاش خود را در پرورش فرزند اخلاقی انجام داده ابد به شما تبریک می گویم اما اگر پاسخ های شما حاکی از این است که شما کوتاهی کرده اید سعی کنید با جدیت تمام به این موضوع توجه کنید.

اشتراک گذاری

این مطلب را نیز بخوانید

سام و حیوان خانگی اش

0 سام و حیوان خانگی اش شناسنامه کتاب نویسنده: سانجیا بهادرا تصویرگر: ماریون آربونا مترجم: …

۶ دیدگاه

 1. بهترین وبسایتی که تاحالا دیدم.ازتون متشکرم

 2. سلام میشه لینک داخل مطلبو چک کنید.برای
  من مشکل داشت.ممنون

  • عرض سلام و ارادت مجدد. دوست عزیز و گرامی ضمن تشکر مجدد از حسن نظر و محبت شما جسارتا بنده لینکی داخل مطلب « تکلیفمان را با اخلاق روشن کنیم!» را پیدا نکردم و متوجه مشکل شما نشدم. در صورت امکان توضیح واضح تری راجع به مشکل بفرمایید. از حوصله و صبر شما در پیگیری مطلب تشکر می کنم.

 3. سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون ازتون تشکر کنم
  و امیدوارم باعث ایجاد انگیزه
  براتون بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *